Breadcrumbs navigation


Mapa úspěchu

„CHCEME V LÉCÍCH KONKUROVAT NĚMECKU, ALE POLITICI NÁS NEPUSTÍ“- MAPA ÚSPĚCHU, 8. DÍL - PHARMOS a.s.

Někdo po listopadu 1989 rychle převlékl kabát, Oldřich Fiala (69), vyměnil opatrně černou za bílou. Přejít z uhelných dolů na post distributora léčiv nebylo vůbec snadné. 

Zvláště v okamžiku, kdy měl vymyslet, jak začít léky - které se sem začaly valit ze Západu - prodávat sofistikovaně a opravdu ve velkém.

 „V roce 1990 za mnou přišli tři lékárníci, z nichž jeden byl můj bratr. Požádali mě, abych jim vytvořil podnikový systém pro farmaceutický velkoobchod. Pustil jsem se do toho a zjistil, že o tom nic nevím,“ přiznává s úsměvem Oldřich Fiala Mapě úspěchu.

Doslova jsem jim ujel do Německa, abych zjistil, jak tam farmaceutický byznys funguje. Oslovil jsem pár ředitelů, prozkoumal zdejší trh a mohl jsem začít vytvářet koncept,“ líčí začátky svého lékárenského podnikání.

Změnil rozdělovny léků

Do té doby v tehdejším Československu farmaceutický velkoobchod neexistoval. Zdravotnické zásobování ve skutečnosti bylo jen rozdělovnou léků a lékárny byly zásobovány v předem určených dávkách.

Na rozdíl od velkoobchodu, který musí své klienty zásobovat v reálném čase a tím, co skutečně potřebují. Někdy i dvakrát denně. To byla zásadní změna. Jak v myšlení lékárníků, tak v pojetí distribuční sítě u nás.

Příprava soukromé firmy probíhala tři čtvrtě roku.

„Scházel jsem se s dvacítkou lékárníků a hodiny debatovali. Oni testovali mě a já jsem zkoušel je. Když jsem usoudil, že si opravdu troufnu začít vytvářet podnikový systém, zeptal jsem se jich, kdo to celé povede. A nastalo rozčarování. Mysleli si, že to budu já. Tenkrát jsem měl ale solidní zaměstnání a vůbec jsem neměl v úmyslu přecházet z černého do bílého povolání,“ vzpomíná Oldřich Fiala na okamžik, kdy se rozhodovalo o jeho dalším životě. 

Jenže v rodině, kde bylo šest lékárníků, byl výsledek debat víceméně předem jasný. V roce 1991 odešel z Ostravsko-Karvinských dolů a začal budovat společnost PHARMOS. 

Podceňovaný jedničkou na trhu

„Začali jsme obchodovat s nejjednoduššími léky, které se daly lehce sehnat. Bylo to asi sto položek. Pak jsme k tomu přibrali léčiva z Prahy. Zkompletovali jsme to dalšími léky, takže jsme se tenkrát dostali téměř ke kompletnímu sortimentu. Dnes se to zdá neuvěřitelné,“ popisuje O. Fiala na poněkud živelné začátky.

Pharmos se ale rychle vyrůstal z dětských nemocí a na konci devadesátých let již platil za významného hráče mezi lékovými distribučními firmami. 

Další zlomový okamžik přišel na přelomu století.

„Největší radost z podnikání a rozvoje firmy jsem měl v roce 2000. Byly jsme třetí největší na tuzemském trhu a mě se podařilo koupit druhého největšího distributora v ČR. Mí tehdejší soupeři mě strašně podceňovali. ,Tu půlmiliardu nikde neseženeš, ´ tvrdili s jistotou. Nakonec se mi to na úvěr povedlo. A po této koupi jsme se stali jedničkou na trhu farmaceutických obchodů.“

Z kamene na web

Pharmos se stal důležitou součástí holdingu ČESKÁ LÉKÁRNICKÁ, a. s. Oldřich Fiala z vedení firmy postupně odešel, bílé profesi však zůstal věrný. Jen vyměnil prostředí kamenných lékáren za virtuální svět prodeje léků. V roce 2008 spustil portál mojelekarna.cz.

„Vytvořili jsme virtuální řetězec lékáren. Jsou jich téměř čtyři stovky, vlastněné výhradně českými lékárníky. Děláme pro ně marketingové služby, protože individuální lékárny nemají šanci číst trh a dělat statistické analýzy, na základě nichž se rozhodují. Také jim děláme reklamu, protože jim na to chybějí peníze.

Mojelékárna.cz svým návštěvníkům nabízí služby, které zde dlouho chyběly. Na webu lze najít nejen rozsáhlý e-shop s léky a potravinovými doplňky, ale například i přehlednou mapu lékáren, poradnu, či profesionálně zpracované informace o složení jednotlivých medikamentů.

Velmi vyhledávanou je  on-line databáze léků se stejnou účinnou látkou, které se však podle jednotlivých výrobců liší i o stovky korun.

Boj s konkurencí vázne

Budoucnost svých firem vidí Oldřich Fiala ve schopnosti „mutovat“ podle potřeb trhu.

„Začali jsme jako farmaceutický velkoobchod, máme vedle sebe firmu, která vyrábí na zakázku, a pak další, která se stará o lékárny. Musíme směřovat ke komplexnímu servisu v rámci zdravotnictví v ČR. Dodat kvalifikovaně lék v čase, kdy ho pacient potřebuje.“

Ale ani to nemusí stačit.  Muže s duší bojovníka, který prý nikdy neuhýbá před problémy, a i ve svých necelých sedmdesáti každý den plave a stále se učí jazyky, trápí mnohaletý boj s byrokracií.

„Za skandální považuji, že český distributor stále nemá přístup ke stoprocentnímu sortimentu léků. Tak, i když na to máme, nemůžeme soutěžit například s distributory z Německa. O to by se měla postarat česká politická scéna,“ dodává.

MAPA ÚSPĚCHU, kmi                     

 ČESKÁ LÉKÁRNICKÁ, a. s. V ČÍSLECH:

ZALOŽENA: 1996

MÍSTO PŮSOBENÍ: Ostrava Radvanice

POČET ZAMĚSTNANCŮ: 857

SEGMENT: Lékárnický  velkoobchod, distribuce léčiv

 3 + MAPY ÚSPĚCHU

EXPANZE A ROZVOJ - V roce 2006 rozšířila společnost Česká lékárnická, a.s. svou působnost i na Slovensko.  Spolu se společnosti TOP PHARMEX a. s. založila společnost PHARMOS, a.s. se sídlem v Nitře a s dalšími sklady v Ružomberoku a Košicích. V roce 2011 založila společnost Česká lékárnická, a.s. společnost SoftPharm s. r. o., která zajišťuje pro distribuční společnosti skupiny Česká lékárnická softwarovou podporu informačních systémů. Od loňského roku má Pharmos povolení od Státního ústavu pro kontrolu léčiv pro nakládání s konopím na léčebné účely.

PODPORA SVOBODNÉHO PODNIKÁNÍ - Smyslem založení akciové společnosti Česká lékárnická, a.s., PHARMOS, a.s. a dalších dceřiných společností bylo vytvoření lékárnického velkoobchodu, který by zajišťoval jeho zakladatelům, svobodně podnikajícím lékárníkům, dlouhodobě stabilní podnikatelské prostředí.

ZDRAVÝ RŮST - I přes složitost a rizikovost podnikání ve farmaceutickém byznysu dokázal Oldřich Fiala řídit své firmy bez skandálů a finančních excesů. „Od roku 1991 jsme založili 11 společností. Všechny jsou i dnes výdělečné. Dokazuje to, že i ve zdravotnictví se dá žít skromně a přesto vytvářet profit,“ říká.

 


Sdílej na Facebook Sdílej na Twitter Sdílej na LinkedIn