Mapa úspěchu
CÍL, VÍRA A TÝM DRŽÍ STROJAŘE Z ÚSTÍ NAD LABEM NA ŠPICI (o firmách z 1. dílu přílohy MAPA ÚSPĚCHU)
„Musíte mít před sebou cíle a věřit, že je splníte. A k víře potřebujete dobrý tým lidí.“ To je krédo Ing. Jana Lustyka (56), generálního ředitele společnosti Rieter CZ.
Výrobce strojů pro předení z Ústí nad Orlicí pod jeho vedením dokazuje, že světové prvenství, kterým se zdejší strojaři mohou pochlubit, rozhodně nebylo náhodné.
Právě zde byl totiž v roce 1967 vyroben první dopřádací stroj na světě. Historie tkalcovského řemesla v tomto regionu však sahá ještě hlouběji do minulosti. V roce 1882 v Ústí nad Orlicí založil Antonín Brožek první tkalcovnu a v roce 1918 zde vznikla strojnická dílna, jakýsi předobraz dnešní firmy Rieter CZ. Poté přišlo znárodnění a éra socialistického Kovostavu a Elitexu, ve kterém byly soustředěni výrobci strojů pro textilní průmysl.
,Samoseučící´ období má za sebou
V roce 1994 Elitex získal v privatizaci švýcarský koncern Rieter Holding AG, který zde vytvořil svou českou dceřinou společnost.
„Naše společnost patří do koncernu Rieter již 21 let, přičemž historie firmy Rieter se píše již 215 let. V Ústí nad Orlicí se soustřeďujeme na vývoj, výrobu a montáže strojů pro přádelny, speciálně stroje pro tryskové předení a stroje posukovací a klíčové komponenty, které se montují do těchto zařízení, či do jiných v rámci koncernu,“ vysvětluje Mapě úspěchu Jan Lustyk.
Po privatizaci začal restrukturalizační proces, který trval tři roky. Tehdejší rotorové dopřádací stroje byly doplněny výrobou dílců pro automobilový průmysl v nově otevřených závodech v Chocni a nástrojárnou v Hnátnici.
„Období restrukturalizace bylo velmi náročné. Ale pro mě bylo zároveň takové ,samoseučící´. Mezi lety 1994 a 1997 jsme museli během tří let restrukturalizovat celou firmu. Změny byly velké, počínaje snižováním stavu zaměstnanců přes změnu strategie výroby, montáží, až po řešení vývojových záležitostí. Ale stálo to za to. V roce 1997 jsme se poprvé dostali do černých čísel,“ vzpomíná Jan Lustyk.
V Číně, Indii a Turecku jsou lídři
Dnes je pro Rieter CZ prioritou vývoj, výroba a prodej strojů, náhradních dílů a jejich servis pro přádelny. V Ústí nad Orlicí vyrábějí i "high tech" stroj pro tryskové předení J20, který patří k největším inovacím celého koncernu. Trumfem ve světové konkurenci je zdejší vývojová základna, zaměstnávající přes 100 pracovníků. Ti jsou od roku 2007 zodpovědni i za základní výzkum pro celý koncern.
„Naše výsledky po ekonomické krizi v letech 2008 a 2009 šly výrazně nahoru. V posledních letech dosahujeme obratu přes 2 miliardy korun a provozní zisku okolo 120 až 150 milionu korun,“ říká generální ředitel Jan Lustyk.
Produkty firmy, dávající práci 550 lidem převážně ze zdejšího regionu, jsou buď lídry, nebo „dvojkou“ na celosvětovém trhu. Stroje firmy Rieter dominují trhu v Číně, Indii, Bangladéši, Pákistánu, v jihovýchodní Asii či v Turecku.
Propouštěli, aby přežili
„Určitě jsem měl období, kdy jsem hodně zvažoval, jak vůbec dál. Bylo to po vyčerpávající restrukturalizaci firmy v roce 1999. Bylo to v období dalšího propadu trhu pro textilní stroje, museli jsme propouštět a já seděl možná u 80 procent těchto, pro obě strany velmi nepříjemných, pohovorů,“ vzpomíná Jan Lustyk na nejtěžší období ve firmě.
Krizi se však podařilo překonat a on sám se stal finalistou manažera roku v letech 2003, 2008, 2010 a 2012. V roce 2008 byl jmenován do současné funkce. I v ní se snaží udržet firmu na světové špičce, byť stále ohrožované především asijskými konkurenty. Prioritami příštího roku je dokončení rozpracovaných globálních projektů, velmi dobrá ekonomická čísla a získání dalších projektů, v rámci koncernu Rieter,¨ říká.
Přestože jeho firma nežije se státních zakázek a nemá zase tolik co dočinění s exekutivou, rád by uvítal větší transparentnost a předvídatelnost ekonomických kroků. Je však bojovník a v podnikání se drží svého druhého kréda: „Když je zle, mám vždy před sebou Jacka Welche a dvě z jeho rad: Buď vždy první, nejhůře druhý a Proveď změnu, než bude pozdě.“
- MAPA ÚSPĚCHU, tyd
Popisky k fotografiím:
- Ing. Jan Lustyk, generální ředitel společnosti Rieter CZ
- + 3. Výroba strojů pro přádelny v Ústí nad Orlicí
Foto Mapa úspěchu, archiv Rieter CZ
Rieter CZ s.r.o. V ČÍSLECH:
ZALOŽEN: 1994
MÍSTO PŮSOBENÍ: Ústí nad Orlicí
POČET ZAMĚSTNANCŮ: 550
SEGMENT TRHU: Přední světový výrobce strojních zařízení a ucelených systémových řešení pro textilní průmysl
PODÍL NA TRHU ČR: 0 (trh pro stroje pro přádelny v ČR prakticky neexistuje)
OBRAT/ZISK: cca 2 mld. / 120 – 150 MCZK
EXPORT: Čína, Indie, Bangladéš, Pákistán, Jihovýchodní Asie, Turecko, USA
3 x OCENĚNÍ MAPY ÚSPĚCHU
Největší zaměstnavatel v regionu – Reiter CZ s.r.o. zaměstnává největší počet obyvatel z firem v regionu. Svým zaměstnancům umožňuje účast v rozvojových programech a seminářích. Pro mladé pracovníky s výhledem na manažerské činnosti organizuje jedenkrát za tři až čtyři roky Interní školu. Rovněž byl otevřen rekvalifikační kurs na obráběče pro ty, kteří nemají strojní vzdělání.
Dlouhodobě podporuje Orlickoústeckou nemocnici - Letos v dubnu předal ředitel společnosti Jan Lustyk finanční dar ve výši 100 tisíc korun nadačnímu fondu S námi je tu lépe. Tyto peníze poslouží pro nákup endoskopické věže pro ORL. Tím by mělo dojít k výraznému zlepšení léčby pacientů s onemocněním horních cest dýchacích.
„Firma Reiter je stabilním podporovatelem a já si toho moc vážím a doufám, že od této podpory v následujících letech neupustí. Podpora zdravotní péče je projevem sounáležitosti nejen s nemocnicí, ale s celým regionem,“ uvedl hejtman Martin Netolický.
Ocenění za podnikání a inovace – Firma získala v roce 2004 titul Obdivovaná firma roku v žebříčku CZECH TOP 100. V roce 2007 cenou za Podnikatelský projekt roku. V tomto roce společnost získává cenu i za Projekt s největším inovačním potencionálem za projekt zavedení sériové výroby dopřádacího stroje. Loni její zástupci převzali zvláštní cenu společnosti Deloitte za inovace.