Breadcrumbs navigation


Mapa úspěchu

S Desaterem, ale bez odborů, vydláždil cestu k Měsíci - MAPA ÚSPĚCHU, 2. díl - BEST a.s.

Z ocenění a prvenství by si Tomáš Březina (57), majitel a zakladatel firmy BEST a.s., mohl začít stavět plot. Kdyby ovšem jeho doménou nebyla betonová dlažba.

Za čtvrtstoletí jí největší tuzemská firma odlila tolik, že byste se po ní došli až na Měsíc.

Strůjce společnosti s dnes miliardovým obratem sepsal místo nesrozumitelných manažerských bichlí pro své zaměstnance a klienty svérázné firemní „Desatero“.

To vzniklo v dubnu 2003 jako přednáška pro americké studenty MBA z Richmondu, kteří přijeli do ČR studovat rozvíjející se trhy… Místy drsný, rozhodně zajímavý, a kupodivu někdy až černo humorný manuál, což se v byznysu až tak často nevidí. Jen odbory z něj příliš radost nemají (viz box Desatero).

 Z tisícovek miliardy

„Nikdo to mi nechce věřit, ale pokaždé, když sem přijedu, tak nevycházím z údivu, co se nám podařilo,“ přiznává Tomáš Březina Mapě úspěchu uprostřed svého království stovek palet napěchovaných dlažbou na dvoře továrny v Rybnici u Kaznějova.

Právě tady to začalo. Uprostřed louky a se dvěmi tisícovkami dolarů v kapse, které si vydělal v Kanadě, stál v roce 1990 vystudovaný stavař v malebné plzeňské krajině.

Chtěl tu postavit továrnu a začít vyrábět betonovou dlažbu. Díky nápadu, podpořeného úvěrem a podnikatelské dravosti, se mu jeho sen splnil již o rok později. Na louce stál první výrobní závod.

„Založil jsem tehdy u nás úplně nový průmyslový sektor stavebních hmot. Konkurence prakticky neexistovala,“ popisuje začátky.

Společnost Best, poháněná zdánlivě nekonečnou energií, ale i tvrdostí svého majitele, se během let rozrostla do 7 výrobních areálů s 24 továrnami, 3 štěrkopískovými lomy a tisícovkou kmenových a externích zaměstnanců.

V roce 2010 začal Březina stavět v Rumunsku výrobní haly za téměř půl miliardy korun, o dva roky později uvedl do provozu závod BEST Mohelnice, největší továrnu v tomto sektoru v historii ČR.

Zabetonoval i trh

Březinovo rozrůstající se impérium svou kvalitou, dynamikou růstu a výkonností nedovolilo vstoupit do svého průmyslového sektoru vážnému protihráči.  A když v roce 2009 -  po letech hodně tvrdého vyjednávání -  koupil konkurenční olomouckou Betu, doslova své soky na českém trhu zabetonoval.

Navíc, zahraniční rivalové tolik nehrozí. Přeprava enormně těžké betonové dlažby je příliš složitá a drahá. To sice odrazuje zahraniční konkurenci -  ale současně exportérům omezuje vývoz z ČR. Přesto se Bestu daří prodávat své výrobky, byť v řádech procent, například do Německa, Rakouska, Polska a na Slovensko.

„Nejvíc si cením, že když jsem občas umístěn v nějakém žebříčku bohatých, tak v té stovce lidí jsem jediný, který začal na absolutní zelené louce, nic restituovaného, privatizovaného, převzatého, zvláštně koupeného... A jediný, který něco vyrábí, v záplavě oligarchů, kteří převzali pojišťovny, Lovochemie, doly, v záplavě developerů a e-byznysmenů," prohlásil loni pro Lidové noviny.

Mám stres, ne strach

Ačkoliv Best za dobu své existence proinvestoval téměř 5 miliard korun, výši nesplacených úvěrů dokázala srazit pod 200 milionů. I přes ekonomickou krizi v roce 2008.

„Jestliže české stavebnictví tehdy kleslo na polovinu, nemohlo nás to nepostihnout, říká muž, který o sobě tvrdí, že i přesto nemá z podnikání strach. „Ve stresu, že to nevyjde, žiji celé čtvrtstoletí. Že nebudeme schopni splácet úvěr, že ztratíme zákazníky a konkurenceschopnost… Ale strach jsem neměl a nemám. S ním bych to nedokázal.“

Březinou kontrolovaný majetek je odhadován na více než 3 miliardy korun. On sám, byť jezdí jaguárem, však tvrdí, že se jako zhýralý boháč rozhodně nechová. „I když bych mohl utrácet miliony měsíčně, dopřávám si naprosto běžných radostí. Mám skvělou rodinu a každý den se těším na své děti. Jsem šťastný, že můžu jít do slušné restaurace a nesledovat, kolik to jídlo stojí. Ale to je asi tak všechno,“ uzavírá.

MAPA ÚSPĚCHU, kmi

VIDEO S PŘÍBĚHEM FIRMY BEST a.s.NALEZNETE ZDE

 

3 + MAPY ÚSPĚCHU

Oceňovaná firma - Tomáš Březina, majitel a zakladatel BESTu, získal v roce 2007 ocenění Podnikatel roku. Loni BEST získal ocenění Nejlepší firma čtvrtstoletí v ČR. Trvale patří mezi 100 nejobdivovanějších firem CZECH TOP 100, je v čele žebříčku svého sektoru. Letos firma získala certifikát Důvěryhodná firma 2015.

Kvalita v českých rukou - V nabídce BEST naleznou zákazníci tisíce variant výrobků, které lze expedovat z libovolného závodu V ČR. Jen v České republice spolupracuje společnost s více než 800 prodejnami stavebnin a řada stavebních firem a koncových zákazníků nakupuje přímo ve firemních závodech. Jejich dlažby naleznete na ulicích stovkek českých měst.

Respekt k vlastnictví -  Jak ze strany vlastníků samotných, tak zaměstnanců.  Podle šéfa BESTu je důležité, aby se vlastníci ve všech svých činnostech a činech chovali ke své společnosti s respektem a pokorou. Je to jediná možnost, jak zajistit hlubokou a nesmírně nutnou loajalitu zaměstnanců k firmě…

 

DESTATERO PODLE TOMÁŠE BŘEZINY (výňatky)

  • Provádíme velmi tvrdou, ale férovou personální politiku… Jsme nemilosrdní, kdo nestačí, musí odejít. Odchody jsou obvykle velmi rychlé. Odborové organizace zaměstnanců ve společnosti BEST, a.s., nejsou. Snažíme se o nadprůměrné odměňování…
  • Máme velmi feminizované obsazení nejvyšších i středních řídících struktur, na klíčových pozicích je cca 70 procent žen… Ženy jsou v průměru výkonnější a bystřejší než muži, nepotřebují sekretářku (téměř každý muž je bez ní ztracen), nejsou ješitné a jsou velmi loajální. Neděláme ve mzdách rozdíly mezi ženami a muži, rovněž věk u nás nehraje žádnou roli.
  • Vždy jsme měli příjmy a výdaje v rovnováze, vždy jsme měli tzv. určené peníze, tj. věděli jsme, kde peníze vezmeme a kam je investujeme…
  • Jsme si vědomi, že naše případné úspěchy jsou velmi často spíše neúspěchy konkurence. Přejeme si proto, aby management u konkurenčních firem měl svoje pozice dlouho a bezpečně obsazené. Nahlas a upřímně jim to říkáme.
  • Špatná zpráva na závěr. Nejlepší manažeři se musí se svým talentem narodit, pak ho pouze usilovnou prací vyšlechtit. Kdyby toto neplatilo, chodily by po světě miliony skvělých, v nejlepších školách vyškolených manažerů. Například v České republice jich však tisíce chybí.                                                                                   (Deset standardů řízení společnosti BEST, a.s.)

Sdílej na Facebook Sdílej na Twitter Sdílej na LinkedIn